X
تبلیغات
زولا
دوشنبه 15 مهر 1392 @ 13:07

آسیب‌های جسمی در کمین گردو تکانهای شهرستان سامان/ضرورت بیمه کارگران باغات

شهرستان سامان قطب تولید گردو در استان چهار محال و بختیاری است و بهترین و مرغوب ترین گردو در سطح استان در این منطقه تولید می شود. حال که زمان گردو چینی در باغات این شهرستان آغاز شده، بنا بر رویه گذشته برخی افرادی که شغل گردو تکانی دارند به علت ارتفاع بسیار زیاد درختان این منطقه وعدم رعایت نکات ایمنی ، از بلندی این درختان سقوط کرده و آسیب های جسمی به آنها وارد می شود.

ردوی شهرستان سامان یکی از محصولات است که در این شهرستان به صورت عمده تولید و صادرات این محصول از این شهرستان به کشور های دیگر صورت می گیرد. خصوصیات گردوهای شهرستان سامان دارای مغز سفید و پر روغن است و دارای کیفیت بالا است.

در این شهرستان یک هزار و 100 هکتار باغات گردو در وجود دارد که در سال جاری تاکنون  از این تعداد باغات گردو یک هزار و 173 هزار تن گردو برداشت شده است.

یکی از مشکلات برداشت گردو در این شهرستان سقوط گردو تکان ها از درختان گردو در هنگام چیدن گردو است، که این موضوع هم صدمات جانی برای گردو تکان ها وهم برای صاحبان گردو به همراه دارد و البته این افراد از هیچ گونه بیمه ای برخوردار نیستند.

در این شهرستان در  پی برداشت گردو چهار نفر با توجه به اطلاعات محلی از درخت گردو به پایین پرتاب شده اند و یک نفر قطع نخاع، دو نفر از ناحیه دست و پا  دچار آسیب و یکی دیگر در کما است. افتادن از درخت برای این افراد در شهر سامان و روستاهای چم کاکا و چم چنگ اتفاق افتاده است.

درختان گردو در شهرستان سامان در سالهای گذشته نزدیک به هم کاشته شده است و درختان در رقابت برای گرفتن نور خورشید قرار گرفته اند و این مهم موجب شده است درختان ارتفاع بسیار بالایی پیدا کنند و چیدن گردو برای گردو تکانها سخت شود.

یکی از باغداران شهرستان سامان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: آب و هوای مناسب و آب کافی موجب رشد بسیار خوب درخت گردو در منطقه سامان می شود و این مهم موجب بزرگ شدن و ارتفاع گرفتن درخت گردو در این منطقه می شوند.

 شیر زاد مرادی عنوان کرد: شاخه های درخت گردو به گونه است که به راحتی با فشار کم شکسته و از تنه جدا می شود و این یکی از موارد مهم در افتادن گردو تکانها است.

وی عنوان کرد: گردو تکانها این منطقه متاسفانه دارای بیمه نیستند و تاکنون افتادن از درخت و آسیب دیدن آنها باعث بیکاری آنها شده و خانواده آنها دچار مشکل شده است.

وی گفت: آموزش نکات ایمنی برای گردو تکانها بسیار ضروری است و باید از سوی ارگانها مختلف از جمله جهاد کشاورزی برای صدمه کمتر به این افراد آموزش در دستور کار قرار گیرد.

ارتفاع بالای درختان گردو علت صدمه به گردو تکان ها است

معاون فنی جهاد کشاورزی شهرستان سامان با بیان اینکه یک هزار و 100 هکتارباغ گردو در شهرستان سامان وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد باغات گردو 300 هکتار از باغات نهال گردو و800 هکتار از باغت گردو بارور است.

قربانعلی خسروی با اشاره بر اینکه  تولید گردو در800 هکتار باغ گردو یک هزار و 173 تن است، بیان داشت: عمده مشکل در باغات گردو فاصله کم درختان گردو و رقابت شدید نور افتاب است که موجب می شود که ارتفاع درختان گردو افزایش یافته و صدمه به گردو تکان ها وارد شود.

وی تاکید کرد: تاکنون موارد مختلفی از صدمه دیدن گردو تکانها و افتادن گردو تکانها از درخت و دچار آسیب شدن آنها در این منطقه گزارش شده است.

خسروی با بیان اینکه اکثر محصولات  گردو این شهرستان یکنواخت و یکدست نیست، اذعان داشت: در آینده نزدیک گردو پیوندی تولید استان با خصوصیات کوتاه قد بودن درختان و یکدست بودن گردو در شهرستان توزیع می شود.

وی با اشاره بر اینکه بیماری عمده که در شهرستان در درختان گردو وجود دارد آفات کرم سیب در درختان گردو است، بیان داشت: این افت موجب می شود که میوه و محصول درخت سرخ شود.

خسروی با بیان اینکه در سال های اخیر به دلیل خشکسالی شدید بیماری کرم خراط در درختان گردو بیشتر شده است، تصریح کرد: این بیماری باعث می شود که تنه درخت بیمار شده و بعد از مدتی فرسوده و پوسیده شود و مغز درخت از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد.

وی با بیان اینکه در درختان که دارای بیماری کرم خراط هستند در هنگام برداشت محصول احتمال شکستگی درخت و شاخه وجود دارد، عنوان کرد: بیماری جنوب غربی یکی دیگر از بیماری های است که موجب می شود که یک طرف مغز گردو سفید و یک طرف دیگر سیاه شود.

معاون فنی جهاد کشاورزی شهرستان سامان با بیان اینکه مراسم کیل گیری محصولات شهرستان سامان در باغات این شهرستان صورت گرفته است، بیان داشت: کیل گیری در باغات هلو 43 تن در هکتار، بادام شش و هفت تن در هکتار و گردو دو و هفت تن در هکتار بوده است.

قربانعلی خسروی افزود: کیل گیری محصولات درراستای  معرفی کشاورز نمونه منطقه صورت می گیرد.

وی بیان داشت: عمده محصولات این شهرستان در تولید گردو بذری و محلی است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد