شنبه 4 آبان 1392 @ 13:08

سالگرد درگذشت شاعر گنجینه‌الاسرار

19 ذی‌الحجه سالگرد درگذشت عمان سامانی اولین شاعری است که اشعار کربلایی را از قالب سوگ خارج و در قالب حماسی آمیخته به عشق ارائه کرد.

 عمان سامانی از شاعران معروف سامان در استان چهارمحال و بختیاری است. میرزا نور الله «عمان سامانی» ملقب به تاج الشعرا از شاعران صاحب نام و پر آوازه سالهای 1258 تا 1322 قمری است، نیاکان او همه از دری سرایان، پارسی گویان و آذری سرایان اعصار خود بوده‌اند.

پدرش میرزا عبدالله متخلص به «ذره» مولف «جامع الانساب» و جدش میرزا عبدالوهاب سامانی متخلص به «قطره» و عمویش میرزا لطف لله متخلص به «دریا» همگی از شاعران عهد ناصری بوده‌اند که در دانش‌های دیگر نیز دستی داشته‌اند.

از آثار عمان سامانی می‌توان به گنجینة الاسرار، مخزن الدرّر، معراج نامه و دیوان اشعار اشاره کرد. در این میان، مثنوی «گنجینةالاسرار» یکی از جالب‌‌ترین آثار عمان سامانی درباره عرفان عاشورا است. در این مثنوی نسبتا کوتاه، نکته‌های ظریفی از عشق و عرفان با بیانی هنرمندانه و گرم طرح شده است.

عمان را باید اولین شاعری نام برد که اشعار کربلایی را از قالب سوگ خارج و در قالب حماسی آمیخته به عشق و روشنگری ارائه کرد.

گنجینة الاسرار با این مطلع آغاز می‌شود:

کیست این پنهان مرا در جان و تن / کز زبان من همی گوید سخن

این که گوید از لب من راز کیست؟  / بنگرید این صاحب آواز کیست؟

در من اینسان خودنمایی می‌کند   /  ادعای آشنایی می‌کند

عمان سامانی در اواخر عمر به سامان مراجعه و آثار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشت.  وی در 19 ذی الحجه درگذشت و  نقل است که جنازه عمان را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها براساس وصیت او به نجف اشراف منتقل و در وادی‌السلام مدفون می‌شود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد